Як обрати необхідний стабілізатор напруги для серверної, офісу чи будинку

Головна функція стабілізатора – забезпечити надійний захист електроприладів від перепадів напруги в мережі за рахунок їх згладжування, а також запобігти виникненню короткого замикання. Він допомагає нормалізувати подачу електроенергії в будинку і зберегти в справному стані всілякі включені пристрої, побутову техніку і апаратуру.

.

Стабілізатор можна встановлювати для стабілізації напруги як окремого взятого обладнання, так і всього об’єкта в цілому. Це залежить від конкретних вимог і можливостей. Можна комбінувати захист – для захисту всього об’єкта застосовувати потужні стабілізатори з низькою точністю, а окремі пристрої додатково захищати за допомогою високоточних стабілізаторів або за допомогою блоків безперебійного живлення.

Які бувають стабілізатори напруги.

Діюча класифікація дозволяє розрізняти стабілізатори напруги наступним чином:

 • за принципом дії – релейні, сімісторні та сервоприводні;
 • за типом підключення – однофазні, які використовуються в квартирах і приватних будинках для мережі 220 В, і трифазні, які застосовуються в промисловості в мережах 380 В;
 • за призначенням – побутові (для захисту комп’ютерів, пральних машин, кондиціонерів, холодильників, тощо) і промислові (для заміських будинків, котеджів, складів, магазинів, офісів, медичних установ і великих підприємств).

Стабілізатори релейного типу (електромеханічні) характеризуються підвищеною надійністю і ідеально протидіють різним змінам навантаження. Їм притаманна ступінчаста зміна вихідного сигналу. Ці якості релейних стабілізаторів дозволяють захищати комп’ютерну техніку, телевізори, побутові холодильники та іншу необхідну в господарстві техніку від перевантажень, короткого замикання і перешкод. Ідеально підходять також для використання на дачних ділянках – для живлення бойлерів, насосів, саун, обладнання басейну, систем електроопалення, бетономішалок.

.

Logicpower LPH-1000RV

Мал.2. Релейні стабілізатори напруги

 

Релейні стабілізатори затребувані як доступний за ціною варіант при значних перепадах напруги. Вони мають порівняно високу швидкість стабілізації. Дешевизна релейних стабілізаторів обумовлена використанням алюмінію для обмотки автотрансформатора і нехитрою у виконанні силовою схемою. Крім невисокої ціни, приваблює і простота в обслуговуванні приладу.

При покупці зверніть увагу на малогабаритність і незначну вагу даних моделей, що дозволить встановити їх практично на будь-яких поверхнях. Привабить покупців широкий діапазон як параметрів вхідної напруги, так і робочих температур (від -40 до + 40 ° C), а також наявність шуму при роботі лише при перемиканні реле.

Сервоприводні (електромеханічні) стабілізатори напруги – це лідери на ринку побутових пристроїв даного класу по співвідношенню ціна / якість. Їх застосування доцільно і продуктивно для мереж без швидких стрибків напруги (в межах 190-250 В). Використовуються вони в цілях захисту від перепадів напруги побутової техніки в квартирі і на дачі (телевізор, мікрохвильова піч, холодильник, комп’ютер, електроінструмент).

.

Luxeon LDS-1500 SERVO

Мал.3. Сервоприводні стабілізатори напруги

 

Стабілізатори сервоприводного типу не мають перемикаючого елемента. Завдяки струмознімальному повзунку, який рухається по доріжці з виводів обмоток трансформатора, здійснюється коригування напруги на виході, в залежності від вхідної напруги. Стабілізатори даного типу мають високу точність стабілізації і плавність регулювання, достатній запас потужності, надійний струмовий захист і захист від перенапруги.

При покупці однофазних сервоприводних стабілізаторів напруги зверніть увагу не тільки на їх доступну ціну, але і простоту конструкції.

Сімісторні (підвид-тиристорні) стабілізатори напруги — є на сьогоднішній день найбільш сучасними і технологічними. Їх основні переваги – найкраще схемотехнічне рішення, відмінна функціональність і висока швидкодія. Стабілізатори цього виду добре зарекомендували себе як для побутових, так і для виробничих потреб, забезпечуючи в рівній мірі максимально можливу ступінь захисту для холодильників, пральних машин, котлів, промислового і лабораторного обладнання.

Досить вагомі переваги перед релейними стабілізаторами дозволяють вважати ці моделі нормалізаторів напруги найоптимальнішим рішенням для будинку.

Слід зазначити і надійну систему захисту сімісторних стабілізаторів напруги, вони чітко реагують на коротке замикання або перенапруження в мережі.

Привертають увагу покупців, як невеликі габаритні розміри пристроїв, так і можливість вертикального кріплення (на стіні).

.

Luxeon EDR-3000

Мал.4. Сімісторні стабілізатори напруги

 

Сімісторний стабілізатор миттєво (протягом 10 мс) реагує на будь-які зміни напруги. Решта типів пристроїв працюють набагато повільніше. Подібний вид обладнання часто називають нормалізаторами напруги, і, на сьогоднішній день, вони є кращими, оскільки відрізняються максимальною надійністю і функціональністю.

Звичайно, ціни на якісно виготовлені сімісторні стабілізатори трохи вищі, ніж ціни електромеханічних стабілізаторів змінної напруги. Але, підрахувавши вартість Вашого обладнання, Ви неодмінно прийдете до висновку, що грамотна інвестиція в засіб захисту від неякісної напруги в мережі досить мала в порівнянні з непередбаченим ризиком втрат дорогих приладів і апаратури.

Як безпомилково вибрати стабілізатор напруги

При виборі стабілізатора слід особливу увагу звернути на такі параметри:

 • потужність – вона повинна дорівнювати сумі потужностей стаціонарних приладів, які планується підключити до обираємого пристрою, плюс 20% для запасу. Також необхідно врахувати і втрату потужності стабілізатора. Якщо вона становить 50%, то слід придбати стабілізатор з потужністю в два рази більшою;
 • маркування стабілізаторів по точності – при незначних коливаннях діапазону підійде «У» – вузький і «Пт» – підвищеної точності, тоді як при сильних коливаннях знадобиться «Ш» – широкий;
 • безшумність і компактність приладу;
 • наявність всіх необхідних функцій;
 • вартість.

Потужність навантаження, яке підключається до стабілізатора напруги, є основним параметром, на підставі якого здійснюється вибір тієї чи іншої моделі.

При цьому необхідно враховувати, що потужність стабілізатора повинна бути рівна або трохи більше потужності того приладу, для захисту якого він призначений. Таким чином, розрахувавши потужність всіх приладів, захист яких необхідно забезпечити, можна легко визначити, яка модель стабілізатора напруги необхідна в даному випадку.

Можна, звичайно, не заглиблюючись в тривалі обчислення, придбати стабілізатор максимальної потужності. Однак, така модель буде коштувати дорого, і чи має сенс встановлювати цей стабілізатор, потужність якого буде використовуватися лише на 15-20%.

Дуже важливо пам’ятати, що деякі електроприлади мають пускові струми, які в кілька разів перевищують струми номінальні. Це характерно для приладів з асинхронними двигунами, наприклад холодильників насосів, тому стабілізатор для таких пристроїв необхідно підбирати з двох – триразовим запасом потужності.

Якої потужності потрібен стабілізатор напруги

Для правильного вибору моделі стабілізатора напруги необхідно визначити суму потужностей (Вт) всіх споживачів, які потребують одночасного постачання електроенергії.

При підрахунку потужності, споживаної пристроєм, слід враховувати, так звану, повну потужність. Повна потужність – це вся потужність, споживана електроприладом. Вона складається з активної потужності і реактивної потужності, в залежності від типу навантаження. Активна потужність завжди вказується у ватах (Вт), повна – в вольт-амперах (ВА). Пристрої – споживачі електроенергії найчастіше мають як активну, так і реактивну складові навантаження.

Активне навантаження

У цього виду навантаження вся споживана енергія перетворюється в тепло. У деяких пристроїв ця складова є основною. До таких пристроїв відносяться лампи розжарювання, обігрівачі, електроплити, праски, тощо. Якщо їх зазначена споживана потужність складає 1 кВт, для їх живлення досить стабілізатора потужністю 1кВА.

Реактивні навантаження

Всі решта. Вони, в свою чергу, поділяються на індуктивні і ємнісні.

Для вибору моделі стабілізатора напруги необхідної потужності, потрібно розрахувати сумарну потужність, споживану навантаженням – потужність стабілізатора повинна бути на 20% – 30% більше. Так само враховуйте плани з придбання – в будинку або офісі можуть з’явитися кондиціонери, бойлери, тепла підлога, комп’ютери, керовані ворота, Якщо передбачається придбання нових пристроїв, обирайте стабілізатор напруги з запасом по потужності, не забуваючи про додаткові 30% зверху.

Як розрахувати потужність стабілізатора напруги

Щоб виходили стабільні 220В, з’ясуйте для себе два важливих показники – мінімальну напругу в мережі і загальну потужність електроприладів в будинку.

Напруга замірюється вечорами – в момент пікових навантажень. Підсумуйте потужність електроприладів з урахуванням пускових струмів. Їх номінальну потужність вказують в паспорті, в інструкції по експлуатації або на задній панелі приладів. Враховуйте потужність постійно працюючих холодильника, телевізора, нагрівача для води і тих приладів, які використовуєте час від часу –- праски, електрочайника, фена. Якщо це приватний будинок, беріть до уваги споживання енергії пристроями, які знаходяться на ділянці – вуличне освітлення, електропривод для воріт, автоматичний полив.

У момент запуску електродвигуни споживають в 3-6 разів більше енергії, ніж використовують потім в роботі. При виборі стабілізатора для холодильника, кондиціонера або водяного насоса, сміливо множте потужність, зазначену в технічному паспорті, на три і більше.

Потужність вибраного Вами стабілізатора не повинна бути меншою розрахункового значення. При виборі передбачте резерв потужності 30%. Отримайте продуктивність «із запасом» для підключення нових електроприладів.

Щоб захистити одночасно велику кількість електроприладів, наприклад, у себе в офісі, необхідно врахувати кілька факторів:

 • по-перше, як організована розводка напруги живлення в будівлі, тобто наскільки зручно буде вбудовувати один загальний однофазний або трифазний стабілізатор напруги або декілька окремих стабілізаторів в уже наявну електророзводку;
 • по-друге, як правило, один великий стабілізатор, рівний по потужності кільком окремим, обходиться дешевше. Але індивідуальний захист ефективніше і сумарна надійність декількох стабілізаторів набагато вище надійності одного.

Хороший стабілізатор досить дорогий. Придбання дорогого, але досить якісного стабілізатора на 100% виправдовує себе, коли напруга настільки низька, що без його стабілізації побутові прилади не працюють (характерно для сільських електромереж), та якщо вартість приладів в 3-5 .., 10 раз перевищує номінальну вартість стабілізатора.

Який потрібен стабілізатор напруги – однофазний або трифазний

При однофазній мережі (220В) питань не виникає.

У разі трифазної мережі (380В) можливі варіанти:

 1. Якщо при наявності трифазної мережі є хоча б один трифазний споживач, то необхідно встановити трифазний стабілізатор напруги.
 2. Якщо у вас однофазна мережа і немає жодного приладу, що вимагає підключення трьох фаз, то вибір очевидний – це однофазний стабілізатор.
 3. Якщо ж всі споживачі однофазні, в більшості випадків краще підібрати три однофазних стабілізатора. Як правило, це обходиться набагато дешевше і вигідніше. Але є і ще одна серйозна перевага – в разі, якщо хоча б на одній з фаз зникне напруга, трифазний стабілізатор відключить все обладнання, в тому числі і однофазне. Цей варіант дозволяє обійти таку небажану особливість трифазних стабілізаторів.

        Набагато простіше і дешевше встановити реле відсічення безпосередньо на трифазне обладнання. Якщо в трифазному стабілізаторі вийде з ладу одна з секцій – відключати і везти в ремонт необхідно весь блок. В результаті всі три фази залишаться незахищеними. Набагато простіше замінити один з однофазних стабілізаторів.

Чи потрібно ставити окремі стабілізатори напруги для різних споживачів, або краще поставити один на всіх

Якщо Вам необхідно захистити якогось певного споживача, буде досить одного стабілізатора відповідної потужності. Якщо ж Ви хочете убезпечити максимальну кількість електроприладів, то можна, звичайно, поставити на кожен прилад свій, окремий стабілізатор, але це не дуже зручно, а фінансово – і не дуже вигідно. В цьому випадку краще буде встановити один загальний стабілізатор напруги на всіх споживачів. Хоча існують і інші варіанти. Наприклад, виділити певну групу електроприладів, які найбільш критично реагують на перепади напруги.

Залежність вихідної потужності від вхідної напруги

Так само необхідно звернути увагу на зменшення потужності стабілізатора при падінні напруги в мережі. Наприклад, на стабілізаторі виробник може вказати потужність 10 кВт. Це номінальна потужність – при вхідній напрузі 220 В. Якщо вхідна напруга буде занижена, наприклад 140 В – то вихідна потужність стабілізатора приблизно буде близько 5.5 кВт.

Важливо! Необхідно враховувати, що електродвигуни мають пускові струми і потужність стабілізатора при використанні асинхронних двигунів, компресорів, насосів повинна в 3-5 разів перевищувати номінальну потужність споживачів. Також бажано брати до уваги, що заводи виробники рекомендують встановлювати стабілізатори напруги з запасом потужності 20-30%.

Точність стабілізації так само важлива, як і правильний розрахунок потужності. Якщо вибираєте пристрій для конкретного обладнання, дивіться в інструкції по експлуатації допустимий розкид напруг. Для складної і дорогої апаратури точність повинна бути високою, відхилення – 1-3%. Для простих приладів менше – 5-10% розкиду.

Який стабілізатор краще: настінний або підлоговий

Навісні моделі більш компактні, але і ціни на них вище. Підлогові не такі зручні в експлуатації за рахунок значних габаритів, зате менше коштують. Який купити – визначайте з особистих переваг і розмірів приміщення.

Принцип дії будь-якого виду регулятора однаковий: отримуючи певну напругу від електромережі, прилад перемикає витки вбудованого в нього трансформатора і стабілізує напругу на виході.

Важливо! Виробники маркують продукцію або в вольт-амперах, або у ВАТ. Порівнюючи різні марки стабілізаторів між собою приводьте потужність пристроїв до загальної системи обчислення, переводячи вольт-ампер в вати з коефіцієнтом 0,7 або 0,8 (1 вольт-ампер = 0.7-0.8)

Паспорт виробу відображає вимоги до мережі, в тому числі, яка номінальна потужність Вашого обладнання, присутні чи ні пускові струми, які перевищують номінальні від 3-х до 5-ти раз, їх теж враховуйте.

При спрацьовуванні захисту по потужності стабілізатор відключить всі прилади в будинку!

І на останок суттєва порада – купуйте якісне обладнання та прилади тільки у перевірених продавців. Це збереже Ваші кошти і нерви.

Вас может заинтересовать

 
775 грн 31.30 у.е.
Купить
 
535 грн 21.60 у.е.
Купить
 
497 грн 20.10 у.е.
Купить
 
1803 грн 72.84 у.е.
Купить
1 2 3 »

Если Вы нашли ошибку в тексте, то выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter или нажмите здесь.

Сообщение об ошибке

Ошибка:

Ваш комментарий (не обязательно):

Да Отмена

Теги: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Об авторе asp24