Як заряджати акумуляторні батареї, щоб вони прослужили тривалий час

Чи всі ми знаємо правильно зарядити акумулятор? Ця невеличка стаття стане у нагоді кожному, хто користується на роботі чи в побуті акумуляторними батареями і бажає, щоб вони працювали ефективно та прослужили тривалий час.

АКБ (акумуляторні батареї) як джерела струму ґрунтуються на оборотності хімічних реакцій, що відбуваються всередині пристрою. Циклічні процеси перетворення електричної енергії в хімічну і навпаки сприяють відповідно заряду або розряду акумулятора. Головна умова для продовження терміну служби акумуляторної батареї та коректності її роботи — це правильність заряду пристрою.

Зараз ми розглянемо основні рекомендації стосовно зарядки акумуляторів, а саме: як це правильно зробити і скільки часу повинен тривати цей процес. Адже акумулятори відрізняються не тільки своїми характеристиками, але й особливостями зарядки.

Різні типи АКБ Logic Power

Рис.1. Акумуляторні батареї Logic Power

 

Що потрібно знати для правильного процесу зарядки АКБ

Існують декілька загальних правил, яких потрібно дотримуватися при заряджанні. Вони стосуються найбільш поширених — побутових акумуляторів (герметичні свинцево-кислотні необслуговувані АКБ та AGM-акумулятори). Слід зазначити, що власники авто також можуть ними скористатися, але з урахуванням деяких особливостей, що притаманні АКБ.

АКБ Logic Power

Мал.2. Один з типів АКБ Logic Power

 

Найпоширенішою помилкою є твердження, що для збільшення максимального терміну експлуатації, акумулятори перед здійсненням процесу зарядки слід періодично повністю розряджати. Це хибна думка. Спробуємо розібратися в цьому питанні.

Для коректної експлуатації якісної продукції  оптимальним є режим підзаряду (буферний заряд). Це означає відсутність повної розрядки пристрою, а також застосування циклічного заряду акумулятора.

Як приклад застосування циклічного режиму заряду акумуляторних батарей розглянемо дитячий електромобіль або ж системи автономного електроживлення, що застосовують альтернативні джерела енергії. Ці пристрої або системи характеризуються розрядженням з подальшим зарядженням АКБ у міру їх експлуатації. Кількість таких необхідних циклів заряду/розряду позначається на самому акумуляторі і декларується виробником. На сьогоднішній день існують оптимальні рішення – акумуляторні батареї від LogicPower, CSB або SolarX, що забезпечують достатнє число циклів на 100 відсотків глибокого заряду.

Існує також й інший різновид – це буферний заряд акумулятора в якості джерела безперебійного живлення (ДБЖ/UPS). У цьому вигляді АКБ практично повсякчас знаходиться в режимі заряду, щоб у разі виникнення критичної ситуації при відсутності електрики в загальній мережі віддати накопичену енергію. Як тільки відбудеться поновлення електрозабезпечення, акумулятор пристрою автоматично переходить в режим зарядження. Зауважимо, що саме цей режим є найбільшим ощадним для акумулятора.

Тривалість зарядки АКБ. На що звернути увагу?

Насамперед, треба звертати увагу на той факт, що тривалість зарядки акумуляторної батареї безпосередньо залежить від стану розрядження пристрою. Спочатку, як правило, відбувається швидка зарядка (бустерна). Поступово, у міру зарядженості, споживані показники струму знижуються і при досягненні повного заряду АКБ набувають своїх мінімальних значень.

Основним показником повної зарядженості батареї являється падіння струму, який приймає акумулятор. Слід зазначити, що у буферному режимі зазвичай процес зарядки повністю розрядженого акумулятора триває в 3-4 рази довше, ніж у циклічному.

Необхідно мати на увазі, що температурні показники довкілля при здійсненні заряду АКБ повинні складати близько 20-25-ти градусів за Цельсієм. При меншій температурі процес заряду вимагає більш тривалого часу. А при нульовій температурі зарядка вкрай небажана.

Також існують індивідуальні вимоги, які слід враховувати як при обслуговуванні, так і при зарядці акумулятора. Для користувача вони зазначені в інструкції, яка входить до комплектації АКБ.

Скориставшись цими порадами, ви не тільки поліпшите свою роботу, а й подовжите термін експлуатації своїх пристроїв.

 

Если Вы нашли ошибку в тексте, то выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter или нажмите здесь.

Сообщение об ошибке

Ошибка:

Ваш комментарий (не обязательно):

Да Отмена

Об авторе asp24